כניסה להורים 

הרגלי שינה של תינוקות
מאמר 2
מאמר 3
מאמר 4
מאמר 5

מאמר 5

כאבי ראש בילדים
עודכן ב: 12/01/2012
מחקר חדש בביה"ח "בני ציון": כ 30% מבני הנוער והילדים מתלוננים על כאבי ראש לעיתים תכופות בניגוד להנחה הרווחת, כאבי ראש הינם תלונה שכיחה בילדים ואינם מעידים בהכרח על מחלה מסוכנת. במחקר חדש שנערך במרכז הרפואי "בני ציון" נמצא קשר בין הפרעות קשב והפרעות למידה לבין כאבי ראש אצל בני נוער.
אורנה מלכי לבנה
 
זה לא רק כאב ראש- זו גם לקות למידה. ילדים ובני נוער רבים סובלים מכאבי ראש וכתוצאה מכך, הם נאלצים להתמודד עם פגיעה קשה בשגרה ובאיכות חייהם. ממחקר שנערך במרפאה הנוירולוגית במרכז הרפואי "בני ציון", בשיתוף עם מרפאת המתבגרים בראשות ד"ר נגה כרם וביה"ח רמב"ם, עולה כי ככל שההישגים בלימודים נמוכים, הסיכויים לפתח כאבי ראש גבוהים יותר.   
 
את הגורמים לכאבי ראש בקרב ילדים ניתן לחלק לארבע קבוצות עיקריות, על פי משך התלונות: כאבי ראש הנמשכים שבוע לכל היותר ובפרט אלה המלווים בחום, נגרמים בדרך כלל כתוצאה ממחלה זיהומית. הקבוצה השנייה היא של כאבי ראש קצרים הנמשכים מספר שעות, אך מופיעים לסירוגין. לקבוצה זו שייכת המיגרנה, שמופיעה גם אצל ילדים צעירים מאוד, כבני 5-6, היא מתאפיינת פעמים רבות בסיפור משפחתי, כאבים חזקים המלווים בבחילה ובהקאות. כאבי ראש כרוניים מחמירים, הינה הקבוצה השלישית והמדובר בכאבי ראש הנמשכים מספר חודשים, שהולכים ומתגברים הן בעוצמתם והן בתדירותם. הקבוצה הרביעית האחרונה כוללת כאבי ראש תכופים לרוב קלים שאינם מפריעים לפעילות היומיומית, לא מחמירים וללא תופעות לוואי. האחרונים מהווים בד"כ תוצאה של מצוקה רגשית, מתח או חרדה.
 
מנהל המרפאה לנוירולוגית ילדים במרכז הרפואי "בני ציון" ד"ר יעקב גניזי, מסביר, "על מנת לבדוק את השכיחות והגורמים לכאבי הראש בדקנו שתי קבוצות:  בקבוצה הראשונה נבדקה שכיחות כאבי הראש בקרב 2,000 תלמידי כיתות י' בחיפה. הקבוצה השנייה הייתה ילדים שהגיעו למרפאה מיוזמתם עקב כאבי הראש. מצאנו כי קיים קשר מובהק בין הפרעות קשב ולמידה לבין תכיפות כאבי הראש בילדים".
 
לחץ הינו סיבה שכיחה לכאבי ראש בקרב ילדים ומתבגרים, המופיעים אצל למעלה מ 50% מהילדים בגילאי בית ספר. בניגוד למיגרנה, בכאבי ראש עקב לחץ, הכאב מתואר כעמום ולוחץ ללא בחילה או הקאה. הוא מלווה במתח שרירי ומופיע כתגובה למתח נפשי. "בממצאים ראינו בבירור, כי ילדים המאובחנים כבעלי ליקויי למידה, התלוננו תכופות על כאבי ראש חוזרים מסוג מתח וילדים עם הפרעת קשב התלוננו על כאבי ראש מסוג מיגרנה". מוסיף ואומר מנהל המרפאה לנוירולוגית ילדים במרכז הרפואי "בני ציון" ד"ר יעקב גניזי ומדגיש כי: "הפרעות הקשב והלמידה הינם גורם משמעותי לכאבי ראש בילדים ונוער".
 
ד"ר גניזי מסכם, "כאבי ראש הינם תלונה שכיחה בקרב ילדים. בדרך כלל אמנם אין מדובר בביטוי למחלה מסוכנת, אך עם זאת זו אינה בעיה נקודתית, וההשפעה על איכות החיים והלמידה משמעותית ביותר. הגורמים לכאבי הראש הינם מורכבים ועל כן הטיפול צריך להיות משולב: טיפול תרופתי,  טיפול פרא-רפואי ומשפחתי".
18/8/2019 י"ז אב ה'תשע"ט
אוגוסט 2019
א ב ג ד ה ו ש
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
אתר זה הינו חלק מפורטל גני הילדים  אתר הגננת - חיפוש גן ילדים, פעוטון וצהרון בסביבת מגוריך. כל המידע על גני ילדים, להורים ולגננות .      הוסף למועדפים ושתפ/י את חבריך ב-